Delo od doma in nadomestilo za uporabo lastnih sredstev

Organizacija dela od doma in obdavčitev nadomestila

Zakon o delovnih razmerjih definira delo od doma kot delo, ki ga delavec opravlja na svojem domu ali v prostorih po svoji izbiri, ki so izven delovnih prostorov delodajalca. Za delo na domu šteje tudi delo na daljavo, ki ga delavec opravlja z uporabo informacijske tehnologije.

Delodajalec in delavec morata delo na domu dogovoriti s pogodbo o zaposlitvi, za celotni delovni čas delavca ali samo za del tega časa. V pogodbi o zaposlitvi  uredita pravice, obveznosti in druge pogoje za delo na domu.  Delavcu pripadajo enake pravice kot jih imajo drugi zaposleni pri delodajalcu (dopust, regres, bolniški dopust, prehrana med delom, itd.), poleg tega pa tudi nadomestilo za uporabo lastnih sredstev pri delu na domu. Višino nadomestila določita v pogodbi o zaposlitvi, neobdavčena pa je le z Zakonom o dohodnini predpisana višina tega nadomestila.

V skladu z 10. točko prvega odstavka 44. člena ZDoh-2, se nadomestilo za uporabo lastnih sredstev pri delu na domu, pod pogojem, da je določeno s posebnimi predpisi ali na podlagi kolektivne pogodbe oz. splošnega akta delodajalca, ne všteva v dohodnino do višine 0,20 % zadnje znane povprečne letne plače zaposlenih v Sloveniji, preračunane na mesec, za vsak dan dela na domu, kar od 1. 3. 2024 znaša 4,44 eur na dan (vsakoletna sprememba vrednosti). Do omenjene vrednosti se ne obračuna niti prispevkov za socialno varnost.

Pred začetkom dela od doma mora delodajalec o tem obvestiti Inšpektorat za delo preko portala SPOT. Inšpektorat lahko delodajalcu prepove organiziranje ali opravljanje dela na domu, če je delo na domu škodljivo oziroma če obstaja nevarnost, da postane škodljivo za delavce, ki delajo na domu, ali za življenjsko in delovno okolje, kjer se delo opravlja. Delo se na domu tudi ne bo smelo opravljati, če je takšna dela prepovedal zakon ali drugi predpis.

Delodajalec je delavcu dolžan zagotavljati varne pogoje za delo na domu, kar pomeni da mora po ZVZD-1 oceniti tveganje za varnost in zdravje pri delu ter izdelati in sprejeti izjavo o varnosti z oceno tveganja.

Za pravno pomoč in svetovanje na področju delovnega prava smo vam na voljo preko info@pravnisos.si ali po telefonu 051 368 812, preverite pa tudi ostale storitve pravnega, davčnega svetovanja ali poslovnega svetovanja, ki vam jih nudimo preko našega omrežja Pravni SOS.